Definicja stopy końsko-szpotawej

Home
Definicja stopy końsko-szpotawej
Leczenie i polecani lekarze
Dodatkowe metody leczenia
Zdjęcia
Linki
O autorce

Talipes equin ovarus (clubfoot) czyli stopa końsko-szpotawa

Stopa końsko-szpotawa to deformacja stopy polegająca na podeszwowym zgięciu stopy, przywiedzeniu przodo- i śródstopia oraz nadmiernym wydrążeniu całej stopy. Deformacja ta występuje u  ok.  0,2-0,5% noworodków. Zniekształcenie polega na stopniowym zwichnięciu kości łódkowatej względem głowy kości skokowej i utrwaleniu tego nieprawidłowego ustawienia. Chłopcy mają tę wadę dwa razy częściej niż dziewczynki. Aż w 50% przypadków zmiana ma charakter obustronny. Nie leczone zaburzenie równowagi mięśniowej stopniowo nasila się, zwłaszcza podczas chodzenia, prowadząc do zmian strukturalnych w stawach. Nierównomierne obciążenie chrząstek wzrostowych powoduje dalsze, rozwojowe zniekształcenie kości stopy. W rezultacie wada szkodzi także na biodra, kręgoslup itd.  

Stopy końsko –szpotawe mogą być wadą izolowaną (to znaczy, że nie towarzyszą im inne wady). Niestety, mogą się także lączyć z innymi, poważniejszymi wadami. Takimi jak przepuklina rdzeniowa. Lub porażenie mózgowe. Występują też często w wyniku porażenia porodowego.

Warto wiedzieć o tej wadzie jak najwcześniej. Wówczas można zrobić dodatkowe badania prenatalne. Choćby po to, by przygotować się do rehabilitacji, jaka czeka każde niepelnosprawne dziecko, by zebrać adresy placówek i lekarzy, dowiedzieć się, ile można zrobić w ramach państwowej slużby zdrowia.  

Różne stopnie tej wady


I. Przedstawiony poniżej podział określa jednocześnie prawdopodobieństwo wyleczenia:
- postać habitualna (ułożeniowa) :
· wielkość stopy, kości i mięśnie prawidłowe,
· łatwa korekcja,
· rozwój prawidłowy,
· efekt nieprawidłowego ułożenia stopy płodu w łonie matki.
- postać idiopatyczna – spotykana najczęściej
· stopa mniejsza,
· brak pełnej biernej korekcji szpotawości i utrwalone ustawienie końskie.
- postać teratogenna
· stopa krótka, szeroka i sztywna,
· znaczna szpotawość i ustawienie końskie,
· próba korekcji napotyka bierny opór.

 

II. Inną, choć podobną klasyfikaację stosuje się w przypadku leczenia stóp końsko-szpotawych metodą Ponsettiego. To lekarz-ortopeda ocenia stopień wady i klasyfikuje ją następująco:

1.soft

tzw stopy miękkie. Najlżejszy stopień, zazwyczaj dotyczy wad ułożeniowych. Takie stopy najłatwiej jest doprowadzić do normy, i zazwyczaj wystarczają zwykłe masaże oraz później buciki z wkładką.

2. soft-stiff

stopy miękko-twarde. wada albo ułożeniowa, albo genetyczna. Odpowiednio wczesna ingerencja pozwala na nieoperacyjne zlikwidowanaie problemu.

3.stiff-soft

twardsze stopy, trudniej odprowadzalne. Wada genetyczna. Możzna pokusić się o likwidację wady samą rehabilitacją, w połączeniu z opatrunkami gipsowymi i ćwiczeniami reedresyjnymi. Czzęsto jednak wada powraca gdy dziecko zacznie chodzić i obciąża stopy. Nie wsszystkie przzypadki tego typu można usunąć bez operacji

4. stiff

stopy twarde. Zwykle  deformacji ułożenowej towarzyszą zmiany kostne. Rehabilitacja nie wystarczy. Potrzebna jest ingerencja chirurgiczna. W późniejszym wieku pojawiają się nawroty wady.

Przyczyny powstawania stóp końsko-szpotawych

Za przyczynę powstawania wrodzonej stopy końsko-szpotawej uważa się zaburzenie równowagi mięśniowej – powstałe z przyczyn do dzisiaj nieznanych. Czyli tak naprawdę nie wiadomo, skąd się bierze ta wada. Wiadomo natomiast, ze mogą być dwie zasadnicze przyczyny:  genetyczne lub ulozeniowe (przynajmniej do niedawna tak twierdzono). Genetyczne- czyli wrodzone, odziedziczone po kimś w rodzinie. A ulożeniowe- gdy dziecko ma zbyt malo miejsca w brzuchu. Te ulożeniowe są dużo latwiejsze do wyprowadzenia, zwykle wystarcza prosta rehabilitacja typu masaż.

Jeśli wada powstala na tle genetycznym, wzrasta prawdopodobieństwo jej wystąpienia u kolejnego dziecka. Nie jest ono jednak jakieś dużo większe. Konsultacji w tej sprawie można zasięgnąć np. u prof. Jacka Zaremby. (Zakład Genetyki, Instytut Psychiatrii i Neurologii,  ul. Sobieskiego 9, w Warszawie. Kobiety ciężarne przyjmowane są na bieżąco, pozostałe osoby oczekują na wizytę do 2 tygodni) Kontakt:. 022 45 82 610/  022 45 82 856 lub zaremba@ipin.edu.pl

Inne poradnie genetyczne: sprawdź na stronie Polskiego Towarzystwa Genetyki Czlowieka: http://www.ibb.waw.pl/~ptgc/index.php?subpage=poradnie

 Ale  ostatnio coraz częściej można się spotkać z poglądem, że  ta wada wcale nie jest dziedziczna. Tylko występuje jako efekt jakiegos stanu zapalnego, infekcji przebytej przez matkę w czasie ciąży.

Jak rozpoznać stopę końsko-szpotawą
Stopa końsko-szpotawa jest łatwym do rozpoznania zaburzeniem.
Możliwe ustawienia stopy:
- końskie – czyli zgięcie stopy w kierunku podeszwy,
- szpotawe – czyli uniesienie przyśrodkowego brzegu stopy i skierowanie jej przedniej części ku stopie drugiej,
- przywiedzenia przodostopia,
- zwiększenia wydrążenia stopy  (czyli ustawienie „a’la baletnica”),
- rotacja kostki bocznej i przyśrodkowej względem kości piszczelowej.

Gdy ustawienie takie jest utrwalone, oparciem stopy staje się jej przednio-boczny brzeg. Nieleczony dorosly czlowiek, jeśli w ogóle móglby chodzić, to robilby to na zewnętrznych krawędziach stóp.

U wielu noworodków występuje fizjologiczne uniesienie przedniego brzegu stopy – jest jednak podatne na czynną i bierną korekcję. Zdjęcie RTG, wykazuje wtedy prawidłowe ustawienie kości.