Dodatkowe metody leczenia

Home
Definicja stopy końsko-szpotawej
Leczenie i polecani lekarze
Dodatkowe metody leczenia
Zdjęcia
Linki
O autorce

Alternatywne metody leczenia i wspomagania rehabilitacji

Masaż

Masaż jest korzystny zarówno dla dzieci które nie uniknęly operacji, jak i dla tych, które nie były operowane. Dlaczego?

-Pobudza rozwój mięśni (a zwykle dzieci ze stopami końsko-szpotawymi mają bardzo slabe mięśnie lub wręcz zaniki mięśni w podudziach)

-rozluźnia napięte mięśnie, a to kolejna bolączka towarzysząca często tej wadzie

- Kiedy nie mogliśmy jej zafundować masaży chodzilam z malą na basen lub szukalam jaccuzzi. Przystawialam jej stopy i lydki do podwodnych biczy wodnych, różnego typu bąbelków i prądów wodnych. Także bardzo rozluźniają, a do tego jest to dla dziecka zabawa a nie stres. Gdy nie ma w poblizu zadnych takich bajerów wodnych, można puszczać w wannie mocny strumień cieplej wody na podeszwy stóp. Trochę dziala.

Dieta

Warto dzieciom z tą wadą zapewniać duzo magnezu, potasu i sodu. Sód i potas mają związek z tzw pompą sodowo-potasową, dzięki której komórki sprawniej przewodzą bodźce. Z kolei magnez zapobiega skurczom mięśni. Czyli że nasze dzieci mogą pojadać czekoladę (magnez), ;-) ale też migdaly, ziemniaki, pomidory, i ogólnie dużo warzyw. To sprawia, ze mięśnie sprawniej dzialają.

Ćwiczenia

Vojta

Wielu lekarzy poleca ćwiczenia metodą Voyty. Ja również ćwiczylam z córką  ta metodą. Niestety, szczerze mówiąc nie widzialam duzej różnicy gdy zarzucilam tę drogę po pól roku. Obecnie wielu lekarzy krytykuje „modę na Vojtę”- czyli to, że nadużywa się tej metody. Jest ona stworzona dla dzieci z porazeniem mózgowym, problemami neurologicznymi. Ponadto uwaza się, że dzieci rehabilitowane Vojtą są potem nadaktywne, ze jej skutkiem jest coś na kształt ADHD.

Czytaj o metodzie;

http://www.rehabilitacja.pl/

http://www.rehabilitacja.pl/modules.php?name=News&file=print&sid=409&SID=3468f674ca819c3d4bbcd5d3570458e0

http://rehabilis.webpark.pl/met_vojty_krotko.html

NDT

To ćwiczenia ogólnorozwojowe. To bardzo ważne, choć nie przynoszą na pozór spektakularnych efektów. Nam bardzo pomogly ćwiczenia metodą NDT.Mojej córce pomogly nauczyć się prawidlowo stawiać nóżki przy wstawaniu, staniu, kucaniu etc.

Czytaj o metodzie

http://www.alkon.pl/reha/rdzie.htm

http://www.rehabilitacja.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=398

http://www.fizjoterapia.pl/article001.php?dalej=21

 

Drażnienie zewnętrznej krawędzi stopy i najmniejszych palców stóp

 im częściej tym lepiej. Takie „laskotki” pobudzają do przykurczania stopy w taki sposób, że pracują zewnętrzne mięśnie podudzia. Te mięśnie z natury są u takich dzieci slabsze, między innymi stąd biorą się nawroty choroby. Można dziecku pomalować najmniejszy paznokieć kolorowym lakierem, żeby się interesowało stopą. Można muskać piórkiem, elektryczną szczoteczką do zębów- wszystkie chwyty, zmuszające stopę i podudzie do reakcji są dozwolone.

 

Elektrostymulacja

Obecnie uważa się że to skuteczna metoda na to by pobudzić do aktywności te partie mięśni, które w przypadku stóp końsko-szpotawych są słabsze. Na pewno skuteczniejsza niż żmudne „smeranie” dziecka po niezbyt wrażliwych stopach i czekanie na efekty. Jednak nie należy rozpoczynać takiej terapii zbyt wcześnie. Za w miarę bezpieczną granicę  uważa się ok. 2- 2,5 roku (tak przynajmniej twierdzi dr Bobrowska, w której ośrodku stosuje się elektrostymulację). Nie wiadomo, jakie działanie może mieć elektrostmulacja na mózg bardzo małego dziecka. Poza tym przeciwnicy uważają, że można zastosowac zbyt mocną dawkę i niejako „spalić” te mięśnie, które w inny sposób można było zaktywizować. To dlatego, ze dziecko nie potrafi powiedzieć, kiedy „mrówki”  w nogach są zbyt mocne.

Zagranicą trwają badania nad skutecznością elektrostymulacji. Metoda naukowo nazywa się  Neuromuscular Electrical Stimulation (NMES) I zajmuje się nią David Williams. Można o tym pokrótce poczytać lub napisać do niego list na stronie:

http://www.cerebra.org.uk/Research/Research+Projects/England/Research+Projects.htm

Krioterapia

Podobno działa bardzo dobrze na problemy związane z talipes. Zwiększa ukrwienie, zmniejsza spastyczność mięśni. Dzięki temu ćwiczenia są skuteczniejsze, a masaż bardziej efektywny. Zaleca się szczzegółnie w przypaadku gdy wada dotytczyz jednej strony ii jedna stopa oraz łydka są drobniejsze. Raczej dla kilkulatków. Krioterapięe prowadzii m.iin szpiital MSW przy Wołoskiej w Warszawie.

Laser

Działa rozgrzewająco (a więc rozluźniająco) na przykurczone i spięte mięśnie. Ale tak jak elektrostytmulacja nie nadaje się dla dzieci zbyt małych. Mogą ściągnąć okulary ochronne, zmienić znienacka pozycję i terapeuta niechcący może im wcelować wiązką lasera w oko.