Zdjęcia

Home
Definicja stopy końsko-szpotawej
Leczenie i polecani lekarze
Dodatkowe metody leczenia
Zdjęcia
Linki
O autorce

Fotokomiks czyli Nasza historia

Zdjęcia:

I.                    zdjecie z USG w 25 tygodniu. Wtedy dowiedzieliśmy się o tej wadzie. USG robił dr Roszkowski z Warszawy

II.                 tak wyglądała Jagoda tuż po urodzeniu.

Jagoda- obie nożki,

Jagoda noga lewa,

IMG 1957, iMG 1958 (od ireny)

Tuz po wyjściu ze szpitala rozpoczął się I etap leczenia. Wybraliśmy Marka Napiontka z Poznania i metodę Ponsettiego. Niestety, już na starcie mieliśmy opóźnienie- Jagoda musiała wyleczyć się z żółtaczki. Kosztowało nas to 2 tygodnie cennego czasu.

 

III.               w trakcie gipsów metodą Ponsettiego. Sajgon życiowy: co tydzień podróż do Poznania na zmianę opatrunków gipsowych i ćwiczenia. Przez 2 miesiące kąpiel tylko ten raz w tygodniu, w umywalce przed kolejnymi gipsami… No i dziecko cierpiące na chroniczny jetlag i kolki z powodu bezruchu.

‘little but tough

 zdjęcia z operacji zmian gipsów

 

IV.               kolejny etap; koniec gipsów, nacięcie ścięgna Achillesa.

Zdjęcia z zaznaczeniem

V.                 Po gipsach pora na żelazne buciki. Nogi wydają się być idealnie zdrowe…:

jagoda z szyną denis-browna (Jaga i Maciek- Moje obrazy)

Po korekcji (9.jpg- Album Jagoda)

VI. około 9 miesiąca pediatra zauważyła asymetrię i wysłała nas do neurologa, bo jagoda nie potrafiła sie nauczyć raczkować. Poruszała się w pozycji a’la siad płotkarski. Trafiliśmy do dr Bobrowskiej z poradni przy Ożarowskiej. Zaczęły się ćwiczenia Vojty, znaleźliśmy w miarę tanią i dobrą panią od NDT. Jagoda zaczęła raczkować i chodzić w normalnym czasie.

VI.               … Niestety, czas pokazał że rehablitacja  nie powiodła się w 100%. Z chwilą gdy dziecko zaczęło chodzić i normalnie obciążac stopy, zaczęły się nawroty: stopy zaczęły wracać do wewnątrz. Może zbyt mało ćwiczyliśmy, może za szybko poddaliśmy się i odstawiliśmy szynę Denis-Browne’a, może wada okazała się silniejsza niż sądziliśmy?

Obecnie Jagoda nosi specjalne buty ortopedyczne na dzień; inne, specjalne, na noc. Jeździmy z nią cyklicznie na masaże. Ćwiczy 3x w tygodniu z rehabilitantem ze szpitala MSW w Warszawie i codziennie,  raz, dwa lub trzy razy z nami. Mamy nadzieję, że uda się bez operacji, choć ciągle nie wiadomo.

Zdjecie jagody jak biega boso (w aparacie fot)

Zdjęcie jak biega w bucikach (w aparacie fot)